Haberler ve Duyurular


Geri Dön

Hazirandan sonra hatalı OGS geçişlerine ceza geliyor

27/5/2013

ARİFE KABİL - İSTANBUL
Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) üyesi olup OGS’den yapılan geçişler haziran ayından itibaren cezalı sayılacak. Hatalı geçişler HGS hesabına ceza olarak normal geçiş ücretinin 11 katı kaydedilecek. Karayolları Genel Müdürlüğü, ceza ile karşılaşmak istemeyen sürücüleri, giriş ve çıkışlardaki şeritleri uygun kullanmaları yönünde uyardı.

Köprü ve otoyollarda bu yıl başlatılan Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) üyesi olup HGS’den, HGS üyesi olup OGS’den yapılan geçişler hazirandan itibaren cezalı geçiş sayılacak. Bu şekilde yapılan geçişlerde sistemin otomatik olarak var olan OGS hesabından geçiş ücreti aldığını, ceza yazılmadığını belirten yetkililer, hazirandan sonra uygulamanın değişeceğini belirtti. Yani hazirandan sonra yapılan hatalı geçişlerde HGS hesabına normal geçiş ücretinin 11 katı kadar ceza yazılacak. Konu ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yer alan ifade şu şekilde: “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı sisteme ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.” Sistemde dile getirilen şikâyetlerden biri de kullanılamaz hale gelen HGS kartlarıyla ilgili. Sürücülerin şikâyetlerinin başında yırtılma ya da ıslanma gibi çeşitli nedenlerle işlevini kaybeden HGS etiketinin içinde bakiyesi olsa bile alacağı yeni etikete en az 30 TL yüklenme mecburiyeti geliyor. Eskiyen HGS etiketleri 5 TL kart tipi etiketler ise 15 TL karşılığında yenileniyor.

Konu ile ilgili Zaman’a açıklama yapan PTT Genel Müdürü Osman Tural ise yenilenen etiketlere eski bakiyenin aktarıldığını yeniden bir ücret yatırılması gerekmediğini söyledi. Eskisinin yerine yeni bir kart alana kadar yapılan geçişlerin mevcut bakiyeden otomatik olarak düştüğünü belirten Tural, “Dolayısıyla bakiye 30 TL’nin altına düşüyor. Sürücülerden istenen ise mevcut bakiyenin alt limite tamamlanmasıdır.” bilgisini verdi. HGS hesabı en uzak mesafe tutarı olan 30 TL’nin altına düşünce etiket iptal oluyor. Bu yüzden karttaki bakiyenin bu tutarın altına düşmemesi gerekiyor. HGS sisteminde uygulamadan şikâyet eden motosikletçiler ise diğer araçlarla aynı ücret tarifesine abi tutulmaktan şikâyetçi. İstanbul Riders Motosiklet Grubu Başkanı Ali İhsan Derindağ, “Bir taraftan 100 kiloluk, bir taraftan 3 tonluk araç geçiyor. Bunların aynı kategoride değerlendirilmesi kabul edilemez.” diyerek ücretlendirmede düzenleme yapılması gerektiğini savundu. Gelişmiş ülkelerde trafiği rahatlatmak ve ekonomiye katkı sağlamak için motosikletin teşvik edildiğine dikkat çeken Derindağ, “Bizde ise sınıflara ayrılan araçların içinde motosikletin adı bile geçmiyor. Motosiklet ücretlerinin diğerlerinden en az yüzde 50 daha ucuz olması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Aynı zamanda güvenli sürüş uzmanı olan Derindağ, HGS etiketinin okutulabilmesi için her geçişte durmak zorunda olan sürücülerin zorluk yaşadığına da dikkat çekiyor.
Zaman.